Soukromé muzeum historie lázeňství

Poděbrady

 

  úvodfotogaleriečlánky z tiskunové exponátyadresa a kontakt  
  Historie města Poděbrady sahá daleko před počátky českého státu. Původní osada "pode brody" vznikla v blízkosti brodu přes Labe. V druhé polovině 13. století získal Poděbrady český král Přemysl Otakar II., který v letech 1262 - 1268 zbudoval na strategickém místě nad řekou kamenný hrad. V pozdějších dobách a po četných úpravách byl přebudován na zámek. Největšího rozkvětu doznalo panství za pánů z Kunštátu. Významnou osobností tohoto rodu byl Jiří z Poděbrad, který byl v roce 1458 zvolen českým králem. V roce 1472 byly Poděbrady povýšeny na město a obdržely čestná práva a městský znak.

Poděbradské náměstí je nejstarší část města, přes které odedávna procházela stará obchodní cesta(i dnes je protnuto poměrně rušnou silnicí). Dominantou náměstí je jezdecká socha krále Jiřího od Bohuslava Schnircha. Jedná se o vrcholné dílo české monumentální plastiky. Na náměstí také nalezneme Mariánský sloup, který zde byl vztyčen na památku moru z. roku 1714. V těsném sousedství s náměstím, přímo na břehu Labe leží zámek. Zámek Poděbrady byl původně hradem, založeným v první polovině 12.stol. Postupem času prošel hrad/zámek řadou důkladných přestaveb (od vodního hradu, přes středověkou pevnost, renesanční sídlo králů, až po pozdně barokní stavbu, určenou za Josefa II. pro vojenské účely). Pro turisty jsou dnes zpřístupněny pouze středověká kaple a s ní sousedící tzv. rodná síň krále Jiřího.

Nejvýznamnějším rokem pro novodobé dějiny města byl bezpochyby rok 1905, kdy při hledání pitné vody byl na nádvoří zámku objeven pramen minerální vody s výbornými léčivými účinky. První úspěšná sezóna v uhličitých lázních Poděbrady se od roku 1908 stala předzvěstí nového "zlatého" věku města. V současné době disponují lázně 600 lůžky pro léčení pacientů ve vlastních domech a kolem 110 lůžek si pronajímají. Kromě tuzemských pacientů přijíždí do Poděbrad stále více zájemců ze zahraničí, zvláště z německy, arabsky a rusky mluvících zemí.

 
                                                                                                                                                                                                                 SEO